Dobre sa zbaliť na dlhý výlet:



Ako sa zbaliť na dlhý výlet? Verím že mnohí z vás majú skúsenosť s dlhšími prechádzkami, túrami či pobytom mimo pohodlia domova. Tento článok je určený tým, ktorí takúto skúsenosť nemajú alebo si nie sú 100% istý svojím výberom vybavenia ktoré bude potrebné počas aktivity. Začnem človekom, ktorý predsa len toho potrebuje o niečo viac ako pes.


Veľmi veľa záleží od rozhodnutia do akých podmienok sa rozhodnete vybrať. Nebudem sa veľmi rozpisovať a radšej budem písať len všeobecne a o princípoch balenia sa.


Práve tu platí menej je viac! Áno hovorím o váhe. Treba sa zbaliť čo najúspornejšie, tak aby nosenie ruksaku bolo pohodlné aj po niekoľkých hodinách. Snažte sa zbaliť čo najefektívnejšie resp. (zbaľte si iba to čo využijete a nevyhnutne budete potrebovať). Dobrým tipom je si prejsť v mysli cestu ktorú plánujete podniknúť a čo by sa vám na nej mohlo hodiť. Nebude žiadnou hanbou ak sa budete baliť aj niekoľko dní. Aspoň na nič potrebné nezabudnete a všetko nepotrebné necháte doma.

Pozor na chrbát! Nezničte si chrbát a radšej si zaplaďte za lepší batoh určený na turistiky. Tie totižto majú tzv. bedrový pás, ktorý vám umožní niesť váhu batohu nohami a nie chrbátom. Niesť batoh na bedrách je oveľa pohodlnejšie aj po dlhšiu dobu ako ho mať zavesený na ramenách.


Ako sa pobaliť? Aby sa nám batoh pohodlne niesol musíme veci správne naskladať tak aby bol vyvážený. princípom je ukladať veci tak aby najťažšie veci boli pokial možno čo najvyžšie a tie najľahšie na spodku. Turistické batohy majú veľa priečinkov a tak by nemalo byť problémom uskladniť veci tak aby ruksak bol vyvážený a zároveň ste mali dostupné ľahké a veľmi potrebné veci ako napríklad jedlo alebo vodu.


Veľa energie! Na dlhšej turistike spotrebujete veľa energie, ktorú je potreba doplňiť. Je preto dobré si zbaliť niečo čo obsahuje veľa energie a je to relatívňe ľahké a skladné ako napríklad keksíky.

Pozor na vodu! Budete potrebovať veľa vody. Počas 5 hodín v náročnejšom teréne môžete rátať so spotrebou 3 litrov vody na osobu. Ale prečo na ňu treba dať pozor? 3 litre sú 3 kilogramy váhy a priestoru. Kopce všeobecne sú pretkané sieťou potokov z ktorých sa dá načerpať čerstvá voda. V prípade, že si troška zainvestujete do vybavenia a kúpite si filter s flaškou a môžete piť kdekoľvek a teda stačí zobrať 0,5 litra vody. Je to chytré riešenie ako ušetriť váhu a priestor.

Čo do batohu? V  batohu by sa mali nachádzať určite veci na prezlečenie. Možno vás to neprekvapí a možno áno ale základ sú ponožky a tričko. V zime sa oplatí mať funkčné tričko smerom hore a termo tričko smerom dolu.


Aký veľký batoh? Batohy sa merajú na objem v litroch. Vhodné su batohy medzi 30 až 40 litrami. Poskytujú dostatok priestoru na všetko potrebné a aj trocha priestoru navyše. 

Trocha miesta! Vždy si nechajte v batohu troška priestoru. Ale koľko? Predstavte si že šlapete smerom hore a bude vám horúco natoľko že si budete musieť dať dolú nejakú vrstvu oblečenia aby ste nezhoreli.  Presne toľko si máte nechať priestoru. Turistické batohy sú často vybavené rôznymi sťahovacími popruhmi, ktoré by sa v takomto prípade dali využiť na uchytenie nejakého príslušenstva, ako napríklad bundy.


A čo pes? Pes toho potrebuje menej. Psovi treba obojok alebo postroj, vôdzku (ideálne čo najľahšiu a najskladnejšiu kedže ju budete niesť vy), jeden až dva litre vody (tú ale nemusíte nevyhnutne niesť so sebou, psy nie sú taký náchylný na nákazu a tak sa vedia napiť z hociakého zdroja po ceste, aj tak je vhodné si časom spraviť jednu dve zástavky a naliať mu na osvieženie troška vody do misky, najlepšie vhodnej na turistiku), pes zožere všetko ale aj tak je vhodné mu niesť nejaké jeho vlastné granulky (treba však myslieť na to, že ak sa rozhodnete nakŕmiť psíka nesmiete ho nakŕmiť do sýta, dôvodom je to, že ak sa pes nažere a následne bude vykonávať dlhú aktivitu môže sa mu otočiť žalúdok a spôsobiť tak nepríjemné ťažkosti).


Popular Post

Ťuk

Sám doma a v bezpečí

Zostaň ! ! !