APPORT


Apport je skvélá hra, ktorú môže hrať človek aj pes. Vynikajúca hra, ktorá vás zblíži a zosilní puto, ktoré sa medzi vami nachádza. Taktiež posilňuje disciplínu psíka.

Apport je komplexné cvičenie a tak ho treba rozdeliť medzi jednotlivé kroky:

 
  1. čakanie na hod lotičky

  2. rozbehnutie sa za ňou

  3. jej chytenie

  4. donesenie

  5. položenie na správnom mieste

 
  1. čakanie na hod loptičky:

je potrebné psa naučiť poslušne čakať na loptičku (alebo inú hračku odporúčame napríklad veľmi odolný tanier od značky Ruffwear alebo hádzacie preťahovadlo). Toto dosiahneme jednoduchým cvičením kedy pes čaká v sede na hod. V prípade ak sa pes pohne a vyskočí a pokúsi sa loptičku chytiť, schovajte ju za chrbát. Nie je treba psa fyzicky trestať za neželané chovanie. V jeho ponímaní totiž schovanie loptičky znamená odchod niečoho dobrého a to je dostatočným trestom pre psíka. Netrvá dlho a naučí sa, že ak poslušne sedí loptička je na blízku.

 
  1. rozbehnutie sa za ňou:

zoberte hračku s ktorou sa psík rád hraje. Zahrajte sa s ním a poriadne ho rozdráždite. V tejto fáze, kedy je psk vo vytržení zo samotnej hry, chyťte hračku a odhoďte ju. Pes sa za ňou prirodzene rozbehne. V takejto chvýli je vhodné povedať povel BEŽ a pochváliť maškrtkou. Psík s veľkou pravdepodobnosťou chytí hračku do tlami a odnese si ju na miesto kde bude s hrou ďalej pokračovať. Takéto chovanie je potrebné tiež pochváliť.

 
  1. jej chytenie:

Chytiť hračku by malo byť prirodzené, no môže sa stať, že ak ste psíkovi zakazovali a trestali ho za kúsanie rôznych predmetov, nebude mať toto nutkanie, ktoré ho treba v tomto prípade naučiť. Začnite opäť s obľúbenou hračkou. Položte ju do miestnosti a nechajte ju voľne ležať. V prípade ak o ňu psík prejaví záujem (dotkne sa jej, priblíži sa alebo sa pozrie) pekne ho odmeňte. Uvedomte si, že táto fáza môže byť najľahšou ale aj najťažšou fázou. Preto je jednoduchšie už na začiatku sa zbaviť všetkých drobností, ktoré by nemal hrízť a nechať mu len tie, do ktorých sa zakusnúť môže.

 
  1. donesenie:

Pre donesenie je potrebné aby hračku psík udržal v ústach. Toto chovanie tak ako každé iné sa dá tiež nacvičiť v momente, keď psík chytí hračku do úst a podrží ju musí prísť pochvala. Časom túto dobu predĺžujte. Keď sa psík na vás aj s hračkou pozrie privolajte ho ku sebe KU MNE alebo DONES a použite ku tomu aj gesto (napr. čupnutie alebo potlapkanie na stehná). Môže sa stať, že hračku pustí a dobehne bez nej. V každom prípade toto chovanie a jeho návrat, ideálne s hračkou, treba pochváliť a náležite odmeniť. Treba dať pozor na únavu psíka z hry a výcviku. V tomto prípade netreba na silu pokračovať. Odporúčame so psíkom takto cvičiť po dobu 10 až 20 min.

 
  1. položenie na správnom mieste:

Psíkovi povieme povel PUSTI a ponúkneme pamlsku. Psík by mla hračku pustiť a zobrať si pamlsku. Aby sme posilnili tento cvik hračku mu vrátime alebo hodíme. Neodporúčame tento povel používať pri púšťaní predmetov, ktoré nie sú pre neho určené. Mohlo by sa totiťž stať, že psík si zamení tento povel a bude mať pocit, že ak na neho hračku pustí môže o ňu navždy prísť ako v prípade náhodne nájdeného sáčku. Pre tento prípad Odporúčame použiť povel FUJ alebo NESMIEŠ.

Popular Post

Ťuk

Sám doma a v bezpečí

Zostaň ! ! !